HAKİKAT İLE DİRİLMEK!…

HAKİKAT İLE DİRİLMEK!…
Kul peygamber de olsa kuldur, sultan da olsa kuldur, miraca çıksa yine kuldur. Uçsa yine kuldur ve Allah’ın hükümranlığına tabidir.
 
Zavallı insan illa o süper ben’ini, zavallı ‘çok bilmişlik’ yanılsamalarını aşacak ve Allah’a teslim olacak! Başka bir çare ve çıkış yok! Allah’tan nereye kaçacaksın!? Malına mı, makamına mı, haşa vehmettiğin başka bir ilahına mı; nereye sığınacaksın!?
 
Bilmemiz ve anlamamız gereken ilk şey; Allah Taala’ya ait aciz kullar olduğumuzdur. Aziz olmamız Allah Taala’nın aziz etmesiyle mümkündür ancak; kendi kendimizi aziz de eyleyemeyiz, ilan da eyleyemeyiz aziz!
 
Allah’ın ezeli ve ebedi sultanlığını göreceğiz ki uyanalım ve kendi halimizi ve haddimizi de bilelim!
 
Bu kardeşiniz de maalesef sizler gibi malum ve muayyen bir cahiliyenin içinden geliyor ve cahiliyedeki ham softalık, ilahlık zan ve iddialarının bedelini ödemiş biridir!
 
Damdan düşen ancak damdan düşenlere ve damdan düşeceklere yanar!
 
Velhasıl şu hayatta haddini bilmek ile başlar bilgelik; sonra kendini bilirsin! Sonra Rabbini bilirsin bir miktar; derken kendini bilmek Rabbini bilmeye, Rabbini bilmek kendini bilmeye ayna ve vesile olur.
 
Derken Hâk ve hakikat şuuru tecelli eyler ve kişi Allah’a ve Sünnetullaha; İlahi diyalektiğe vasıl ve teslim olur. Hâttâ o ilahi diyalektiğin içinde yerini ve rolünü bilir ve Rabbinin rızasına ve yasalarına muvaffık ve mutabık yaşar; yaşamaya azmeder Allah’ın yardımı ve inayeti ile.
 
Kim Rabbini; Allah Taala’yı bilir ve teslim olursa Allah Taala onu teslim alır. Kim de tağutu rab edinir ve ona teslim olursa o da tağuta kul ve teslim olmuş olur!
 
Faydalı olması dileğiyle evvela bize, sonra okuyan, işiten, gören ve anlayan herkese…
 
Bayram Karaman
5.5.2018 / İst.

Telif hakları Bayram Karaman ve Hakikat Okuluna aittir. Ticari yayın mecralarında izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz ve yayımlanamaz.

(Visited 153 times, 1 visits today)

About The Author

You Might Be Interested In

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com