İYİNİN ve İYİLİĞİN GÜCÜ

1. Hepimiz insan insana imtihandayız esas olarak! Dikkat et! İnsan insana ya kazanacağız imtihanı, ya da insan insanı ifsad edecek kendisiyle birlikte ve kaybedecek!

İnsan insana yükümlülüklerden sonra hayvanlara, tabiata ve olgulara yönelik yükümlülükler gelmektedir. İnsan insana yükümlülüklerimizi ifa ettiğimiz zaman diğer yükümlülükler de mütemadiyen ifa edilmiş olacaktır.

2. İyilikten ve gerçekten iyi olmaktan korkma! Seni iyilik kötüdür, kötülük ise iyidir diye kandıracaktır insan, şeytan ve cin nevisi belki; asla inanma! Ahmakça değil ama şuurlu iyilikte azmet! Sakın ahmaklıkla cem etme iyiliği; birbirine katma!

3. Bil ki mezarın ve ahiretin ya kötülük olacak veya iyilik olacak! Kötülük seni ölmeden önce öldürecek, iyilik ise diriltecek seni ölmeden evvel! Nitelikli iyi ol; candan iyi ol! Ol inşAllah!..

4. O iyilik senin özünde var; canında ve ruhunda var. Allah’a aittir o iyilik ve nur canında ve ruhunda. İslâm senin fitratında unutma; o İslamı açığa ve kemale çıkar!

5. Velhasıl senin azığın iyilik olsun! Sendeki zulmete aldanma! Zindanını aydınlatacak olan da o’dur, perdeleri yırtacak olan da, sana seni ve Rabbini gösterecek olan da iyilik kuvvesidir.

6. İyilik enfüs ve afakta kanatlarındır; sıratı o kanatlarla geçersin ancak! İyilik güçsüzlük değildir; aksine iyilik Allah’tan bir kuvvedir, kuvvettir. İyilerdir güçlü olanlar, güçlüler iyi insanlardır ancak. Nitelikli iyi-lik amma, nitelikli iyilik!.. Uydurma veya hevadan iyilik değil, zan değil; hakikaten iyi-lik…

7. Unutma! Kötüler iyilerin tuzağı ve imtihanıdırlar; kötüler iyileri avlamak için vardır! İyiler de kötülerin tuzağıdır; iyiler de kötüleri iyilik okları ile avlamak için vardır zahirde ve batında! Bazılarına hiç işlemese de iyilik; Sünnetullah iyiliği göstermekte ve emretmektedir.

8. Kötüler ve kötülük iyiliğin ve iyilerin ispatı için vardır; iyilik ve iyilerin mukavemeti için vardır! İyilik zıddı olmasa iyilik olmazdı! Ol Biiznillah iyilik; ol iyi!..

Bayram Karaman

5.7.2018 /İstanbul

Telif hakları Bayram Karaman ve Hakikat Okuluna aittir. Ticari yayın mecralarında izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz ve yayımlanamaz.

(Visited 251 times, 1 visits today)

About The Author

You Might Be Interested In

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com