SEVGİ ve SADAKAT

ARŞİV: İLK YAYINLAMA TARİHİ 12.05.2018

Sevgiyi meşk sanırsın
Adem olmayı hayvan olmak sanırsın
Ve o hayvanını alemde sultan sanırsın
Bak bakalım ne imiş adem, ademde sultan ne imiş!?

Hakiki sevgi olunca sıdk tecelli eyler canda; sıdk makamının nuru ve ilimleri tahsil edilir! Sevgi sahih olmayınca sıdk ve selamet olmaz hiçbir canda; heva, zulmet, ateş ve mezbelelik olur can!

Hakiki sevgi ister Leyla’ya tecelli eylesin canda, isterse bir saneme tecelli eylesin! Sevgi rüştünü ve sıhhatini ispatlar da hakiki sevgiye dönüşürse, o sevgi seveni öldürür mecaz aleminde ve hakikat aleminde diriltir. O sevgi o kimseyi Leyla’dan ve sanemden alır ve nihayet Hakkın huzuruna vardırır.

Sevgi aklın da, ilim ve irfanın da, ahlakın ve edebin de, imanın da, aşkın da, cihad(mücahede)ın da, hayatın da hülasası ve de ötesindedir! İnsan nimetleri zayi etmemeli ve her nimeti yerli yerinde kullanmalıdır! Yoksa hayatımızı mahvederiz, ahiretimizi de cehennem eyleriz!

Yaradanın verdiği her nimeti ve fırsatı sakın ifsad etmeyiniz ve hakkıyla değerlendiriniz! Aman sevgili insanlar, sevgili gençler! Tuzaklarla dolu aynı zamanda bu hayat, bilesiniz!

O yüzden önce anlamak gerekiyor; anlayış gerekiyor, ilim ve edep gerekiyor! Sevgi hepimizin fıtratında var ama o sevgiyi zulmete çeviriyor insan şeytanları dikkat ediniz!

İnsan ne olabilir ki!? En kabadayısı ne olabilir insanın şu alemde!? En fazla müttaki olabilir insan. Oysa ekserisi esfeli mahlukattır insanların ve arada eşrefi mahlukat çıkarsa zulümlerin ve esfeli mahlukatın içinden sürüne sürüne çıkabilmektedir! Öyle bedavaya da müttaki ve eşrefi mahlukat olunamıyor! Her devrin fitnesi vardır velhasıl, dikkat ediniz!

Bu satırları yazıyoruz diye bizler de müttaki olmuş değiliz en fazla mülaki olmaktayızdır! Umarız!

Sevgi sıdk makamına getiriyor; sıdk makamına gelen kimse de artık kendi kendine kalmıyor; kendine ait olmuyor!

ALLAH’IN VERDİĞİ HİÇBİR NİMETİ; HİÇBİR NEFESİ ZAYİ ETMEYİNİZ SAKIN HA SAKIN! HELE GENÇLER! GENÇLER SAKIN HAYATINIZI APTALLIK ve CEHALET İÇİNDE MAHVETMEYİNİZ! CAHİL OLDUĞUNU BİLMESİ BİLE İNSANIN BÜYÜK BİR BİLGELİKTİR!

(Visited 4 times, 1 visits today)

About The Author

You Might Be Interested In

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com